Back

25.10.2017 – Kwesta na rzecz ratowania najstarszych bydgoskich cmentarzy

Uczniowie gimnazjum wzięli udział w kweście na rzecz ratowania najstarszych bydgoskich cmentarzy.

Zachęcamy do czytania Dziennika Bydgoszczy, wydawanego przez Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy. W najnowszym numerze polecamy szczególnie artykuł „Na przekór pogodzie” na temat kwesty na ratowanie najstarszych bydgoskich cmentarzy, w której braliśmy, jak co roku, udział. Czasopismo można nabyć w siedzibie TMMB przy ul. Jezuickiej 4.

Treść artykułu dostępna tutaj:

Na przekór pogodzie

Szkoły I Prywatne Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum w Bydgoszczy mają długą tradycję w kwestowaniu na rzecz odnowienia pomników na bydgoskich cmentarzach. Od lat też robimy wiele, aby upamiętniać zacnych obywateli naszego miasta spoczywających na cmentarzach starofarnym i nowofarnym. Nasze działania w tym zakresie były wielokrotnie opisywane przez bydgoskie dzienniki i pokazywane w telewizji. Otrzymaliśmy też Nagrodę Marszałka Województwa za gimnazjalny projekt edukacyjny dotyczący cmentarza ewangelickiego znajdującego się na miejscu siedziby naszej szkoły, tj. Pałacu Młodzieży. Kwesta, w której od lat biorą udział uczniowie, jest tylko jedną z form podejmowanych przez nas na tym polu.

Tradycja to bardzo ważne narzędzie w wychowaniu. Uczniowie przychodząc do szkoły dowiadują się, że ich starsi koledzy czerpią wiedzę o Bydgoszczy między innymi poznając cmentarze i pomniki osób tam spoczywających. Udział w kweście organizowanej przez TMMB jest zatem tylko konsekwencją wcześniejszych działań.

Dzień kwesty w 2017 roku został wyznaczony na 25 października. Nikt nie spodziewał się tak niekorzystnej dla tej akcji pogody. Dotąd zawsze nam aura sprzyjała. Tym razem jednak deszcz lał niemiłosiernie. Dyrektor i nauczyciele bali się o zdrowie dzieci i , co tu ukrywać, także telefonów zatroskanych i zdenerwowanych, wcześniej powiadomionych o akcji, rodziców uczniów. Rozmowa telefoniczna z prezesem TMMB, organizatorem całej akcji, nie uspokoiła dyrekcji naszej szkoły, bo jeszcze raz usłyszeliśmy, że jest to nasza odpowiedzialność za dzieci. W tej trudnej sytuacji zapytaliśmy uczniów, czy są zdeterminowani, mimo ulewy, wziąć udział w kweście, do której wcześniej byli solidnie przygotowywani? Wtedy usłyszeliśmy gromki okrzyk: TAK! Zebraliśmy zatem wszystkie dostępne w szkole parasole, sprawdziliśmy ubiór dzieci (kaptury, buty, itp.).Każdemu z uczniów pani dyrektor dała 2 złote w celu włożenia ich do puszki, którą wkrótce otrzymają i poszliśmy w kierunku ulicy Jezuickiej, do siedziby TMMB. Dzieci poczuły się bardzo ważne, gdy otrzymały identyfikatory ze swoim nazwiskiem.

Niesprzyjająca wielkiej zbiórce była także wczesna, bo dziesiąta rano w ponury dzień, godzina naszej akcji. Jednak mimo tych wszystkich niedogodności spotkaliśmy się z dużą życzliwością nielicznych o tej porze przechodniów Starego Miasta, którzy wrzucając datki wyrażali słowa podziwu dla nas i mieliśmy wrażenie, że właśnie to współczucie dla nas było dodatkowym motywem ich włączania się w kwestę. Trudno nam powiedzieć, o ile dzięki nam wzbogaciła się zbiórka, ale pewne jest, że wszystkie puszki miło dźwięczały.

W szkole na powracających, zmokniętych uczniów czekała gorąca herbata. Wszyscy uczniowie i nauczyciele wrócili bardzo zadowoleni, ze świadomością, że za rok znowu wyruszą na pomoc pomnikom ważnych dla Bydgoszczy osób. Nie było ani jednego telefonu od niezadowolonych rodziców, a na drugi dzień wszyscy uczniowie byli w szkole. Minusem, niestety, było to, że zrobiliśmy tylko jedno zdjęcie, ale któż by w taki dzień myślał o fotografiach? Za kilka dni uczniowie zobaczyli w telewizji znane i cenione, nie tylko w Bydgoszczy, ale także w całej Polsce osoby, kwestujące na cmentarzach w tym samym celu, co oni. Poczuli się bardzo ważni,” coś od nas zależy”…

Dyrektor Urszula Kieler i nauczyciele – opiekunowie kwesty