Back

List od DyrektoraKochani Uczniowie,

Jest mi przykro, że Was nie będę widziała w najbliższym czasie. Zamknięcie szkół nastąpiło tak nagle, że nie zdążyłam nauczycieli, siebie samej i Was chociaż trochę przygotować do tej trudnej rzeczywistości. Moi kochani, TO, niestety, dzieje się naprawdę.

Znacie mnie jako osobę bezwzględnie wymagającą  Waszej obecności na lekcjach, walczącą ze spóźnieniami na nie i starającą się o to, abyście jak najwięcej korzystali z nauki szkolnej. Są jednak sprawy ważne (nauka) i ważniejsze. Teraz nadszedł czas tych ważniejszych dotyczących zdrowia a nawet życia.

Jesteście w domu a nie w szkole, aby w ten sposób ograniczyć skupiska ludzi. Im mniej osób w jednym miejscu: w szkole, w środkach komunikacji miejskiej, ale również w galeriach handlowych, pubach czy kinach, tym mniejsze ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

To, co się aktualnie dzieje wokół, jest czasem na bardzo ważną dla Was godzinę wychowawczą. Pamiętacie, że nasz szkolny dokument „Zasady zachowania” zawiera punkt Waszej oceny: JEST ODPOWIEDZIALNY. Właśnie teraz (niestety!) życie stworzyło smutną, ale jakże istotną okazję do udowodnienia, przede wszystkim sobie samemu, że zasługuję na najwyższą ocenę w tej kategorii.

Proszę zatem, zastosujcie się do zaleceń, aby dany Wam teraz czas spędzić w domu lub na świeżym powietrzu, z dala od grup ludzkich. W ten sposób ochronicie nie tylko swoje zdrowie, ale także zdrowie a nawet życie babci lub dziadka. Wstępne bowiem badania koronawirusa mówią, że młodzi ludzie, nawet nie chorując, mogą go przenosić na innych. W grupie zaś narażonej na  najcięższy przebieg choroby są osoby starsze.

Bądźcie rozsądni także w ten sposób, że wykorzystacie najbliższy czas dla własnego rozwoju. Ileż to razy na pytanie nauczyciela: Dlaczego się nie nauczyłeś/łaś? Odpowiadaliście: Bo nie miałem/łam czasu. Teraz masz czas na przeczytanie lektury szkolnej lub innej książki, narysowanie lub namalowanie obrazu wiosny na szkolny konkurs plastyczny, a może weźmiesz udział w akcji charytatywnej, pisząc artykuł do naszej wielkanocnej gazetki? Część wolnego czasu powinieneś przeznaczyć na rzetelne wykonywanie zadań wskazanych Ci przez nauczycieli poszczególnych przedmiotów. Będą one podawane Ci drogą e-mailową lub za pośrednictwem otwartej grupy na Messengerze a wynik Twojej pracy będzie oceniany i wliczany do klasyfikacji końcoworocznej.

Drodzy Maturzyści, nie mogę Was przytulić, bo nie wolno, ale chciałabym, gdyż wiem, jak się teraz denerwujecie. Egzaminy maturalne tuż tuż, a ich wyniki w dużym stopniu zadecydują o Waszej przyszłości. W tej szczególnej sytuacji proszę Was o roztropność i odpowiedzialność.  Ponowne próbne matury, które miały się odbyć w tych dniach, poczekają na Was lub prześlemy je Wam do samodzielnej pracy w domu. Sprawdzimy je, abyście wiedzieli, jakie partie materiału należy jeszcze powtórzyć. Postaram się też w najbliższym czasie zdalnie Was zapoznać z wewnętrznymi procedurami maturalnymi. Pozwoli to Wam na „ oswojenie” się z sytuacją egzaminów.

Kochani moi Uczniowie, dbajcie o siebie i o innych. Do zobaczenia w zdrowiu, oby 25 marca.

Wasza Dyrektor ( niestety, w grupie podwyższonego ryzyka)

Bydgoszcz 13 marca 2020 roku